Kroplówki – czym są i jak się je wykonuje?

Podanie kroplówki jest zabiegiem stosunkowo prostym w praktyce pielęgniarskiej. Aby wykonać dożylny wlew płynu, pielęgniarka na samym początku musi założyć kaniulę dożylną, czyli popularny „wenflon„. Jest to plastikowa rurka, którą umieszcza się tymczasowo w żyle. Posiada ona część zewnętrzną, za pomocą której wprowadza się ją do żyły.

Część zewnętrzna wenflonu potrzebna jest również do podłączenia aparatu kroplówkowego, który będzie przetaczał płyn do żył. Aparat do kroplówek składa się ze zbiornika z płynem kroplówkowym, kroplomierza, za pomocą którego regulujemy prędkość podaży płynu oraz przewodu łączącego wenflon ze zbiornikiem.

Nie każdy rodzaj płynów może być podawany dożylnie. Najczęściej stosuje się określone w praktyce klinicznej płyny infuzyjne, używane w zależności od przypadku chorobowego lub profilaktyki, jaką chcemy zastosować.

Podstawowymi rodzajami płynów do wlewów dożylnych są:

  • Krystaloidy – wodne roztwory zawierające elektrolity lub glukozę. Ten rodzaj płynów nazywany jest izotonicznymi.
  • Roztwory koloidów – w ich składzie znajdują się duże molekuły, które przez długi czas pozostają w żyłach. Podaż takich płynów powoduje wzrost ciśnienia osmotycznego, czyli takiego, które odpowiada za wchłanianie roztworu do tkanek. Osiąga się w ten sposób lepsze efekty. Szacuje się, że podanie 1 litra roztworu koloidowego odpowiada 4 litrom roztworu krystaloidowego.

Kroplówka – Źródło Zdrowia

Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu. Odpowiada za prawidłowe działanie wielu układów. Jest nośnikiem ważnych substancji odżywczych. Bez niej niemożliwe byłoby krążenie krwi, praca nerek, wątroby, żołądka, mózgu czy serca.

Gdyby nagle ktoś wypompował z naszego organizmu całą wodę, umarlibyśmy w ciągu kilku sekund, a nasze narządy rozpadłyby się na kawałki. Woda służy również jako budulec. Organizm człowieka aż w 60% składa się z wody. U osoby ważącej 70 kg w organizmie znajduje się aż 42 litry tej życiodajnej substancji. Każdy żywy organizm składa się z komórek, a to właśnie woda jest ich podstawowym budulcem. Ciecz zgromadzona w naszych komórkach to aż 2/3 całej wody znajdującej się w naszym organizmie.

Gdy nasz organizm zostanie zaatakowany przez wirusy lub bakterie, intensywne nawadnianie sprawia że nasza odporność skuteczniej walczy z wrogiem. Nieraz podczas choroby możemy usłyszeć porady od lekarzy, pielęgniarek lub znajomych, aby pić dużo płynów. Dzieje się tak szczególnie w przypadku zatruć pokarmowych i chorób, w których występują wymioty lub biegunki.

Jednym ze sposobów na szybkie i skuteczne nawodnienie organizmu jest podanie kroplówki. Coraz częściej kroplówki podawane są nie tylko w czasie przeziębień czy chorób – służą także jako efektywny środek profilaktyczny, odżywiający, przywracający równowagę kwasowo – zasadową a nawet pomagający wygrać z męczącym kacem.

Dlaczego kroplówki kojarzą się ze szpitalami?

Podaż płynów w postaci kroplówek jest szeroko stosowana w praktyce klinicznej. Ma za zadanie nie tylko uzupełnienie utraconych płynów, lecz również przywrócenie organizmowi równowagi po przebytym wstrząsie (anafilaktycznym, neurogennym czy septycznym). W klinicznej podaży płynów personel medyczny kieruje się zasadą, że organizmowi należy dostarczyć taką ilość wody, jaką stracił.

Kroplówki stosuje się również w celu podawania leków, które powinny być dostarczane do organizmu bez przerwy przez długi czas, lub w dużym rozcieńczeniu.

W czasie pobytu w szpitalu każdy z nas dostaje kroplówkę – nawet jeśli obecnie nie mamy żadnych dolegliwości, a w placówce przebywamy w celach diagnostycznych. W takich wypadkach otrzymujemy ją profilaktycznie – aby nawodnić organizm i wzmocnić go mieszanką elektrolitów.

Skoro kroplówki podawane są nawet zdrowym osobom, łatwo jest się domyślić, że każda chora osoba również zostanie poddana infuzji dożylnej. W świadomości społeczeństwa utarło się więc, że kroplówka to „wyższa szkoła jazdy„, gdyż podawana jest zawsze w szpitalu. Wielu z nas myśli „skoro dostałem kroplówkę, muszę być naprawdę chory„.

Nic bardziej mylnego – warto i należy zmienić myślenie na ten temat. Częste podawanie kroplówek świadczy o tym, ze jest to zabieg bezpieczny i dający duże efekty. IVClinics jako pierwsze w Polsce zdecydowało się na przygotowanie w pełni przetestowanych i bezpiecznych produktów IV/IM. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami.

Kroplówki w profilaktyce chorób

Oprócz wspomnianego już wcześniej odżywiającego działania kroplówek, mają one również funkcję oczyszczającą organizm. Podanie infuzji dożylnej przyśpiesza przemianę materii, przez co nasz organizm jest szybciej oczyszczany z niepożądanych toksyn i substancji trujących. Ma to wielopoziomowy wpływ na całe ciało. Spowalnia procesy starzenia, a stosowanie na dłuższą metę wywołuje efekt odchudzania.

Działanie takie zapobiega chorobom żołądka, jelit i wątroby, które spowodowane są zalegającymi w tych narządach toksynami. Skóra jest nawilżona i pełna blasku.

Nawodnienie za pomocą kroplówki utrzymuje nasze mięśnie w dobrej kondycji dzięki optymalnemu ukrwieniu i dotlenieniu. Wiadomym jest, ze w czasie intensywnego wysiłku fizycznego należy dużo pić. Stosowanie od czasu do czasu kroplówek pomaga na dłuższą metę w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia również w czasie uprawiania sportu.

Zwiększona podaż płynów za pomocą kroplówki działa zbawiennie na nerki i układ moczowy, poprawia jego kondycję poprzez wzmożoną filtrację. Pozwala to zapobiegać chorobom i objawom związanym z niedoczynnością nerek, takim jak na przykład bolesne kolki nerkowe czy gromadzenie się w nich piasku.

Infuzje dożylne (IV) wskazane są również dla osób, ktore cierpią na niskie ciśnienie tętnicze. Sama podaż płynu bowiem sprawia, że ciśnienie krwi wzrasta. Jeśli osobie z niskim ciśnieniem podawna jest kroplówka elektrolitowa (PWE), dodatkowo dostarczane są niezbędne pierwiastki takie jak sód czy potas, które pomagają utrzymać ciśnienie tętnicze na prawidłowym poziomie. Podniesienie ciśnienia tętniczego powoduje również lepsze ukrwienie tkanek, a co za tym idzie ich dotlenienie. Dzięki temu narządy wewnętrzne pracują bardziej efektywnie. Przekłada się to przede wszystkim na pracę serca i płuc, ponieważ krew w naszych arteriach krąży szybciej i szybciej dostarczane są składniki odżywcze do poszczególnych tkanek.

Kroplówki działają zbawiennie również na nasz mózg i układ nerwowy. Glukoza podana dożylnie sprawia, że mózg jest lepiej odżywiony a przekazywanie impulsów nerwowych sprawniejsze.

IVClinics

Bezpieczeństwo zabiegu

Infuzje dożylne są bezpieczne – z tego właśnie powodu są tak szeroko stosowane. Nie należy jednak podłączać kroplówki samemu. Musi zająć się tym wykwalifikowana pielęgniarka, lekarz lub ratownik medyczny. Znają oni bowiem doskonale zasady antyseptyki, a zastosowanie tych zasad jest konieczne w każdym zabiegu medycznym, gdzie ma miejsce przerwanie tkanki ciągłej.

Reguły antyseptyki muszą być stosowane tym bardziej podczas podania kroplówki. Kaniula jest bowiem wprowadzana bezpośrednio do żyły, a co za tym idzie, do układu krwionośnego. Nieodpowiednio założony wenflon możemy przypłacić nawet życiem, dlatego nigdy nie róbcie tego sami w domu!

Używany do tego sprzęt medyczny, taki jak gaziki, wenflony a nawet podłoże w postaci naszej skóry, musi być dokładnie odkażone specjalnym preparatem. Również podczas podłączenia zbiorniczka z kroplówką do przewodu, personel medyczny dezynfekuje wejście do kroplówki, a niekiedy i końcówkę, za pomocą której podłącza się przewód do zbiornika z płynem. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo zabiegu.

Podsumowując, kroplówki mogą być prawdziwym sprzymierzeńcem w walce o zdrowie i dobrą kondycję. Są bezpieczne, odżywiają, dostarczają potrzebnych nam składników. Dzięki nim efekty terapeutyczne uzyskujemy szybciej, niż przy tradycyjnym braniu leków lub suplementów diety. Patrząc na zagadnienie z perspektywy ogółu, możemy zadać sobie pytanie – tak, ale jak mam korzystać z nawadniania dożylnego, skoro robi się to tylko w szpitalach?

Już wkrótce IVClinics udostępni miejsca, gdzie będzie można skorzystać z odpowiednio dobranej do naszych potrzeb kroplówki.

Miejcie więc oczy szeroko otwarte i pozostańcie z nami w kontakcie.

Szykujemy bowiem coś specjalnego, co na pewno spodoba się maniakom zdrowego trybu życia.

Pozdrawiamy!
Zespół IVClinics

#ivclinics #ivc #zdrowieivc

IVClinics TakeOff
nacl_v1